Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce w Warszawie – relacja

W weekendzie 19-21 maja 2023 roku na marymonckim stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce. Impreza była dofinasowana dzięki uprzejmości ze środków funduszu rozwoju kultury fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Startowało ponad 100 zawodników z 11 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Sportu Niesłyszących m.in. Lubelski Klub Sportowy Głuchych “Spartan” Lublin, Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących ŚWIT Wrocław, Szczeciński Klub Sportowy Głuchych KORONA, Olimpijczyk Olecko, Uczniowski Klub Sportowy Niesłyszących Poznań, Stowarzyszenie Sportowe Niesłyszących MIG Gliwice, IG Warszawa, MKSN Mazowsze Warszawa, Łódzki Klub Sportowy Głuchych (ŁKSG Łódź), IKS Bydgoszcz.

Celem Mistrzostw Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce jest to obserwacja zawodników powołania przez sztab szkoleniowy sekcji lekkoatletyki Polskiego Związku Sportu Niesłyszących na 11. Mistrzostwa Europy Niesłyszących i 5. Mistrzostwa Europy Niesłyszących Juniorów U20 w Lekkoatletyce, które odbędą się w dniach 21-26 sierpnia 2023 roku na stadionie im. Wiesława Maniaka w Szczecinie. Lista powołania do Kadry Narodowej Niesłyszących w Lekkoatletyce będą się pojawiać wkrótce na przełomie czerwca i lipca.

Mistrzem Polski w biegu sprinterskim na 100 m został mistrz olimpijski z Brazylii (Caxias do Sul) Oskar Gołębiowski (11.09 s) z klubu Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych SPARTAN i Martyna Boguszewicz (13.02 s) z klubu Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych Korona. W konkurencjach 200 m kobiet wygrała Martyna Boguszewicz (Korona Szczecin) – 26.64 s, a mężczyzn wygrał najstarszy zawodnik Grzegorz Kotowski (Spartan Lublin) – 22.93 s.

W biegu na 400 m mężczyzn wygrał niezawodny Grzegorz Kotowski ze Spartana Lublin (50.61 s), a kobiet wygrała zawodniczka z Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych KORONA – Sara Plewczyńska z czasem 62.16 s. W konkurencjach technicznych w pchnięciu kulą najlepiej spisał się brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Brazylii (Caxias do Sul) Oskar Kokoszewski ze Spartana Lublin z wynikiem 16.12 m. Mistrzem Polski w skoku w dal wygrał Janda Bartłomiej (Korona Szczecin) 6.09 m, a kobiet wygrała Natalia Nowaczyk z Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych KORONA z wynikiem 5.06 m i pobiła rekord życiowy. W rzucie oszczepem o wadze 800 g wygrał brązowy medalista XXIV Letnich Igrzysk Głuchych w Brazylii (Caxias do Sul) Rozumczyk Tomasz pchał na odległości 53.63 m.

Padły dwa nowe Rekordy Polski Niesłyszących w rzucie młotem Kobiet zawodniczki z klubu Mazowieckiego Klubu Sportowego Niesłyszących Mazowsze Warszawa Moniki Kamińskiej z wynikiem 36.92 m oraz w biegu na 5000 m zawodnika z klubu Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych KORONA Pawła Bondaruk, który pobił Rekord Polski Niesłyszących do lat 19 (16:35.33 s). Poprzedni rekord należał do zawodnika Adriana Marcinkiewicza (Olimpijczyk Olecko) z czasem 17:06.73 s, gdzie odbyły się w dniach 21.07.2012 roku w Kanadzie (Toronto) na Mistrzostwach Świata Niesłyszących w Lekkoatletyce.

W klasyfikacji medalowej wygrała Lubelski Klub Sportowy Głuchych “Spartan” Lublin 18 medali (13 złotych, 5 srebrnych). Drugie miejsce zajęła Szczeciński Klub Sportowy Głuchych KORONA 22 medali (10 zł., 4 sr. i 8 br.) a trzecie miejsce Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących ŚWIT Wrocław (1-12-9).

W klasyfikacji punktowej wygrała Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących ŚWIT Wrocław 220 pkt. Drugie miejsce zajęła KORONA Szczecin z dorobkiem 204 pkt. a trzecie miejsce Lubelski Klub Sportowy Głuchych SPARTAN 154 pkt.