Mamy srebro! Wieści z igrzysk olimpijskich [ostatni dzień]

Srebrne koroniarki! Ewa Liścioch i Justyna Siwek zostały medalistkami olimpijskimi w piłce nożnej Kobiet!

Niedziela – ostatni dzień igrzysk naszej reprezentacji dała nam powód do radości. Do puli medalowej przybyły kolejne 2 medale olimpijskie. Nas najbardziej cieszy srebrny medal Ewy Liścioch i Justyny Siwek w piłce nożnej Kobiet. W całym turnieju 24. Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych dorobek medalowy naszych olimpijczyków wynosił  42 krążków dla Polski! Polska zajęła szóste miejsce w dorobku medalowym. Brawo.

Justyna Siwek i Ewa Liścioch

W niedzielny poranek 15 maja 2022 roku o godzinie 8:00 na ulicach Caxias do Sul w Centrum wystartowali w maratonie nasi koroniarze: Agata Kosztowny, Monika Nowak i Rafał Nowak.

Mistrzem olimpijskim niesłyszących został  maratończyk Michal Stanovsky z Czech. Srebrny medal olimpijski zdobył Polak Tomasz Gawroński. Wśród startujących niesłyszących Polaków był Rafał Nowak zajął bardzo wysokie 5 miejsce.

Wśród kobiet najlepsze okazały się Niemka Nele Alder-Baerens, która wyprzedziła Włoszkę Cristina Gognę. Małgorzata Mejka zajęła czwarte miejsce, a Agata Kosztowny piąte miejsce, natomiast do mety nie dotarła Monika Nowak. Ogromne brawa dla zawodników, bieg był w trudnych warunkach: wysokie położenie (817 m n.p.m.), chłodno i deszczowo.

O godz. 10.00 rozpoczął finał piłki nożnej Kobiet Polska – USA. W reprezentacji Polski grały nasze piłkarki z SKSG Korona – Ewa LiściochJustyna Siwek. Mecz był bardzo zacięty i wyrównany. Przebieg był taki: 0:1, 1:1, dogrywka, 2:1 i 2:2. Remisowali, a potem decydujące rzuty karne, niestety nie udało zdobyć złotego medalu.

Polki zostały wicemistrzami olimpijskimi po raz drugi, w 2017 roku też zdobyły srebrny medal. Wielkie brawa dla piłkarek. Przebieg meczu można obejrzeć w wideo: Women’s Football Gold Medal – USA x Poland – 15/05 | Caxias do Sul 2021 Deaflympics Summer Games – YouTube

W niedzielę 15 maja 2022 roku odbyła ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich Głuchych i zaproszenie sportowców na następne igrzyska w roku 2025 w Tokio w Japonii. Ceremonię można obejrzeć w wideo: Closing Cerimony – 15/05 | Caxias do Sul 2021 Deaflympics Summer Games – YouTube

Nasi Koroniarze zdobyli w sumie 4 medale: złoty w skoku wzwyż Bartosz Brzezicki, brązowy medal w dziesięcioboju Damian Szyszkowski, złoty medal w sztafecie 4×400 m Mateusz Borowski i srebrny medal w piłce nożnej Kobiet Ewa Liścioch i Justyna Siwek. Również pozostali Zawodnicy zajęli dobre miejsca: Bartłomiej Janda, Daniel Kowalik (IV miejsce w sztafecie 4×100 m), Rafał Nowak (IV miejsce w biegu 3000 m z przeszkodami i V miejsce w maratonie), Mateusz Czepulonis, Rafał Pietrzykowski (V miejsce w siatkówce), Agata Kosztowny (V miejsce w maratonie) oraz Tomasz Mól (VIII miejsce w piłce nożnej).

Wielkie brawa dla naszych sportowców, życzymy dalszych sukcesów sportowych w następnych olimpiadach.

Wielkie brawa i gratulacje należą się też trenerowi Rafałowi Śliwce, który przygotowywał naszych zawodników do tak udanych występów. Zarząd, członkowie i sympatycy dziękują za wspaniałą pracę.

Sukces naszych zawodników nie byłby możliwy bez wsparcia Miasta Szczecin i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz firm: Polmotor KIA, Demant, Fundacja PKO BP, Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej, Polar i Polanik. Dziękujemy!

W ciągu 15 dni zmagań  Polacy zdobyli w sumie aż 42 medali olimpijskich. Dla podsumowania ponownie przestawiamy listę medalistów:

ZŁOTO 🥇:

 1. Julia Chmielewska – pływanie (200 m styl klasyczny)
 2. Klaudia Jarzewicz – pływanie (50 m styl grzbietowy)
 3. Julia Dragan – pływanie (800 m styl dowolny)
 4. Konrad Powroźnik – pływanie (200 m styl motylkowy)
 5. Paweł Arciszewski – kolarstwo górskie MTB
 6. Małgorzata Krawczyk – kolarstwo górskie MTB
 7. Bartosz Brzezicki – lekkoatletyka (skok wzwyż)
 8. Sztafeta męska (Mateusz Borowski, Oskar Gołębiowski, Grzegorz Kotowski, Michał KulpaDaniel Stempurski) – lekkoatletyka (bieg 4×400 m)

SREBRO 🥈:

 1. Małgorzata Krawczyk – kolarstwo szosowe (sprint 1000 m)
 2. Konrad Powroźnik – pływanie (400 m styl dowolny)
 3. Klaudia Jarzewicz – pływanie (100 m styl grzbietowy)
 4. Julia Dragan – pływanie (200 m styl zmienny)
 5. Dominika Bolek – judo (kat. -52 kg)
 6. Julia Chmielewska – pływanie (50 m styl klasyczny)
 7. Sztafeta Kobiet (Julia Dragan, Weronika Nowicka, Klaudia Jarzewicz, Julia Chmielewska) – pływanie (4×100 m styl dowolny)
 8. Paweł Arciszewski – kolarstwo szosowe (jazda indywidualna na czas)
 9. Natalia Brzykcy – judo (kat. +78 kg)
 10. Konrad Powroźnik – pływanie (400 m styl zmienny)
 11. Julia Dragan – pływanie (1500 m styl dowolny)
 12. Konrad Powroźnik – pływanie (100 m styl motylkowy)
 13.  Małgorzata Krawczyk –  kolarstwo szosowe (wspólny start )
 14. Konrad Powroźnik – pływanie (200 m styl zmienny)
 15. Julia Dragan – pływanie (400 m styl zmienny)
 16. Tomasz Rozumczyk – lekkoatletyka (oszczep)
 17. Sztafeta Mężczyzn (Kacper Nowicki, Jakub Kramarczyk, Rafał Wójcik, Kondrat Powroźnik, Juliusz Sawek, Artur Pióro, Igor Stempurski) – pływanie (4×200 m styl dowolny)
 18. Julia Dragan – pływanie (400 m styl dowolny)
 19. Karol Dąbrowski – lekkoatletyka (skok wzwyż)
 20. Oskar Gołębiowski – lekkoatletyka (400 m przez płotki)
 21. Tomasz Gawroński – lekkoatletyka (maraton)
 22. Drużynowo Kobiet  (Wiktoria Aumiller, Agnieszka Boćkowska, Karolina Dampc, Oliwia Gała, Ewa Jacyna, Joanna Kaczmarczyk, Marta Kaczmarczyk, Julia Kopińska, Karolina Kuba, Ewa Liścioch, Lidia Maziarz, Paulina Prusinowska, Volha Siarko, Justyna Siwek, Paulina Suchorowska, Clarissa Toma) – piłka nożna
BRĄZ 🥉:
 1. Julia Dragan – pływanie (200 m styl dowolny)
 2. Drużynowo kobiet (Garbiela Dyszkiewicz, Julia Szmiel, Monika Śmiżewska i Iwona Żyła) – tenis stołowy
 3. Sztafeta mieszana (Julia Dragan, Julia Chmielewska, Konrad Powroźnik, Juliusz Szawka, Weronika Nowicka, Kacper Nowicki i Jakub Kramarczyk) – pływanie (4×100 m styl dowolny)
 4. Sztafeta kobiet (Julia Dragan, Weronika Nowicka, Klaudia Jarzewicz i Julia Chmielewska) – pływanie (4×100 m styl dowolny)
 5. Klaudia Jarzewicz – pływanie (200 m styl grzbietowy)
 6. Julia Chmielewska – pływanie (100 m styl klasyczny)
 7. Oskar Kokoszewski – lekkoatletyka (pchnięcie kulą)
 8. Oskar Gołębiowski – lekkoatletyka (bieg 400 m)
 9. Sztafeta mieszana (Julia Dragan, Konrad Powroźnik, Julia Chmielewska, Juliusz Sawka, Klaudia Jarzewicz, Igor Stempurski, Rafał Wójcik, Weronika Nowicka) – pływanie (4×100 m styl zmienny)
 10. Drużynowo Kobiet (Dominika Bigaj, Marta Byczkowska, Matylda Dobejko, Agata Krygowska, Anna Kuźniewska, Karolina Przybył, Natalia Pyskło, Sara Twardowska, Angelika Wanta) – koszykówka
 11. Damian Szyszkowski – lekkoatletyka (dziesięciobój)
 12. Michał Kulpa – lekkoatletyka (bieg 800 m)

Ogromne brawa i  gratulacje dla Zawodników.

Pozostałe terminy i wyniki naszych koroniarzy można zobaczyć na innej stronie: Terminy i wyniki imprez naszych koroniarzy — Szczeciński Klub Sportowy Głuchych KORONA (sksg.szczecin.pl)

Skip to content