Żeglarze pokazali wielką moc!

Nasi Żeglarze zdobyli we wspaniałym stylu Mistrzostwo Polski w klasie Mariner 19 wygrywając 7 z 8 wyścigów! Mistrzostwa Polski w tej debiutującej klasie zorganizował Polski Związek Sportu Niesłyszących w dniach 07-09.06.2023 r. w Pucku.

Załoga KORONA Szczecin wystąpiła w powiększonym składzie: Anita Bodnar, Marcin Bodnar i Marcin Łuczywek, do którego dołączył Paweł Mazurkiewicz, debiutujący w zawodach rangi mistrzowskiej. Te Mistrzostwa po raz pierwszy zostały zorganizowane w systemie pucharowym. 12 załóg zostały podzielone na 4 grupy, skąd po dwie drużyny awansowały do półfinałów. Najgorsze drużyny spotkały się z kolei w barażu, z którego awans dawał miejsce w półfinale. W finale miejsca miały tylko trzy najlepsze drużyny z półfinałów (po 1 załodze z każdej grupy półfinałowej).

W pierwszym dniu regat były spokojne warunki na wodzie w skali 1-2 stopni Beauforta. W swojej grupie Koroniarze bez dużego wysiłku wygrały oba zaplanowane wyścigi. W półfinale, który został rozegrany w wymagających warunkach, bowiem wiatr wiał w skali ok. 4 stopni, spotkali się z załogą aktualnego mistrza świata w klasie Mariner 19 pod sterem Tomasza Gumińskiego z WARS Warszawy oraz najlepszą drużyną z barażu, którą okazała się załoga z ukraińskiego Kijowa pod przewodnictwem Kyrylo Simonov.

W pierwszym wyścigu przez brak zażyłości debiutującego członka z resztą załogi wkradły się błędy na zwrotach, przez co Koroniarze zajęli drugie miejsce. Z kolei kolejne dwa wyścigi w półfinale nasi zawodnicy wygrali w świetnym stylu odpierając ataki załogi Gumińskiego przez całą trasę, dzięki czemu awansowali do wielkiego finału, w którym znalazł  się niezawodny sternik, aktualny wicemistrz świata – Ireneusz Kwiczak z Hetmana Łuków ze swoją załogą oraz debiutujący kapitan na mistrzostwach – Michał Maculewicz z Warsu Warszawy, który okazał się „czarnym koniem” regat, pokonując w półfinale dwóch bardziej doświadczonych sterników, w tym brązową medalistkę Mistrzostw Świata z 2018 r.

W finale każdy wyścig rozegrał się w bardzo podobny sposób – nasi Koroniarze po bardzo dobrym starcie kontrolowali cały wyścig, robiąc zwinne zwroty i płynnie ostrząc na wiatr, nie dopuszczali pozostałych finalistów do zbliżenia, zostawiając ich daleko na mecie, dzięki czemu zdobyli Mistrzostwo Polski w klasie Mariner 19!

Warto wspomnieć, że Koroniarze w ciągu pięciu lat po raz trzeci zdobyli Mistrzostwo Polski w Żeglarstwie. Pierwsze złoto w barwach Korony zdobyli w 2020 roku, natomiast rok wcześniej Bodnarowie reprezentując inny klub – ŁKSG Łódź – zajęli również I miejsce. W pozostałych latach, tj. 2021-2022 Żeglarze zdobyli wicemistrzostwo Polski w klasie Puck już w barwach SKSG Korony Szczecin.