Podsumowanie z Deaflympics 2021

Nasi koroniarze przywieźli 4 medale olimpijskie.

XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych odbyły się w Caxias do Sul, na południu Brazylii, w dniach 1 – 15 maja 2022 roku. W olimpiadzie uczestniczyło 101 państw i około 3000 zawodników. Do Brazylii poleciała 156. osobowa Reprezentacja Polska Niesłyszących (sportowcy i członkowie sztabów szkoleniowych).  Wśród powołanych do reprezentowania Polski było 13 naszych Zawodników SKSG KORONA Szczecin wraz z trenerem. Kolejne Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych odbędą się za trzy lata w Tokio.

Oto lista naszych koroniarzy:

Mateusz Borowski

Pierwszy raz pojechał na olimpiadę, w zawodach brał udział w biegu 400 m i awansował do półfinału, ale niestety nie awansował do finału. 

A w sztafecie 4×400 m wraz z Oskarem Gołębiowskim, Grzegorzem Kotowskim, Michałem Kulpą oraz Danielem Stempurskim  zdobyli złoty medal z czasem 3:17.48 s (nowy rekord Polski Niesłyszących).

Bartosz Brzezicki

19 letni Bartosz pierwszy raz pojechał na olimpiadę, brał udział  w skoku wzwyż i pomimo kiepskich warunków (ulewny deszcz)  został mistrzem olimpijskim jako najmłodszy zawodnik ze wszystkich startujących lekkoatletów.  Bartosz po pasjonującym konkursie wyskoczył 192 cm. 

Maciej Czepulonis

Siatkarz Maciej pierwszy raz brał udział w olimpiadzie. Wraz z drużyną rozegrał mecze:  z Japonią (3:2), Guaną (3:0), Ukrainą (0:3), Turcją (0:3), Bułgarią (3:0), Francją (ćwierćfinał – 1:3)  oraz  z Meksykiem (3:0).  Mecz o piąte miejsce Polska wygrała z Brazylią (3:0). Dzięki temu zajęli  V miejsce wśród 11 drużyn.

Bartłomiej Janda

Trzykrotny olimpijczyk od 2013, w zawodach brał udział w biegu 100 m i awansował do ćwierćfinału, ale po trudnym losowaniu niestety nie awansował do półfinału. 

A w sztafecie 4×100 m wraz z Danielem Stempurskim, Danielem Kowalikiem i Grzegorzem Kotowskim zajęli bardzo wysokie czwarte miejsce z wynikiem 42.55 s.

Agata Kosztowny

Agata pierwszy raz brała udział w olimpiadzie, biegała w  maratonie i pomimo trudnych warunków (trasa 7 okrążeń w mieście, ok. 780 m n.p.m., dużo wniesień i padający deszcz) skończyła bieg zajmując V miejsce

 

Daniel Kowalik

19 letni Daniel pierwszy raz był na olimpiadzie, a w zawodach brał udział w biegu 100 m i awansował do ćwierćfinału, ale po trudnym losowaniu niestety nie awansował do półfinału. 

A w sztafecie 4×100 m wraz z Danielem Stempurskim, Bartłomiejem Jandą i Grzegorzem Kotowskim zajęli bardzo wysokie czwarte miejsce z wynikiem 42.55 s.

Ewa Liścioch

Dwukrotna olimpijka, w 2017 w Samsun zdobyła srebrny medal. W Caxias do Sul Polska grała z drużynami: z Japonią (5:2), Kenią (11:0), Brazylią (2:0), USA (0:2). W finale mecz był bardzo zacięty i wyrównany. Przebieg był taki: 0:1, 1:1, dogrywka, 2:1 i 2:2. Remisowali, a potem decydujące rzuty karne, niestety nie udało się zdobyć złotego medalu. Polska zdobyła srebrny medal olimpijski po raz drugi.

Tomasz Mól

Polska drużyna piłki nożnej Mężczyzn po raz pierwszy brała udział na olimpiadzie. Tomasz grał z Uzbekistanem (6:0), Senegalem (2:2), Grecją (4:0), Meksykiem (0:1), Turcją (ćwierćfinał 0:9) i Włochami (1:2). Ostatni mecz o VII miejsce Polska przegrała z Iranem (1:2) i zajęła VIII miejsce wśród 20 zespołów.

Monika Nowak

Sześciokrotna olimpijka od 1997, zaczęła jako pływaczka, a od 2017 biegaczka. W Caxias do Sul brała udział w maratonie, ale zrezygnowała biegu z powodu złego samopoczucia.

Rafał Nowak

Ośmiokrotny olimpijczyk, startował na olimpiadzie od 1993. Ma 8 medali olimpijskich, w tym 7 złotych. Więcej info znajdziesz na: Rafal Wladyslaw NOWAK | ICSD (deaflympics.com).

 W Caxias do Sul brał udział w 4 konkurencjach, a były to: bieg 10 km  w którym zajął dobre VII miejsce, bieg na 5000 m  – awans do finału i zajął w finale VII miejsce, bieg 3000 m z przeszkodami, w którym zajął wysokie IV miejsce oraz maraton, który ukończył i zajął V miejsce. To dobry wynik dla 47 letniego lekkoatlety.

Rafał Pietrzykowski

Rafał pierwszy raz brał udział w olimpiadzie.  Wraz z drużyną siatkarską rozegrał mecze:  z Japonią (3:2), Guaną (3:0), Ukrainą (0:3), Turcją (0:3), Bułgarią (3:0), Francją (ćwierćfinał – 1:3)  oraz  z Meksykiem (3:0).  Mecz o piąte miejsce Polska wygrała z Brazylią (3:0). Dzięki temu zajęli  V miejsce wśród 11 drużyn.

Justyna Siwek

Trzykrotna olimpijka, w 2017 w Samsun zdobyła srebrny medal. W Caxias do Sul Polska grała z drużynami: z Japonią (5:2), Kenią (11:0), Brazylią (2:0), USA (0:2). W finale mecz był bardzo zacięty i wyrównany. Przebieg był taki: 0:1, 1:1, dogrywka, 2:1 i 2:2. Remisowali, a potem decydujące rzuty karne, niestety nie udało się  zdobyć złotego medalu. Polska zdobyła srebrny medal olimpijski po raz drugi.

Damian Szyszkowski

Utalentowany zawodnik pierwszy raz brał udział w olimpiadzie startując w dwóch konkurencjach. Biegał na 400 m przez płotki i awansował do finału, a w finale zajął VIII miejsce, to duży sukces, tak z silną obsadą świata.

W ulubionej konkurencji – dziesięcioboju pobił rekord życiowy w pchnięciu kulą, skoku wzwyż, rzucie dyskiem. I w końcu zdobył brązowy medal.

Trener Rafał Śliwka

Trzykrotny olimpijczyk z roku 2001, 2005 i 2009 – sprinter. W Caxias do Sal był trenerem sekcji lekkoatletycznej, równocześnie trenerem klubowej kilku zawodników, m.in. M. Borowski, B. Brzezicki, B. Janda, A. Kosztowny, D. Kowalik, T. Mól, M. R. Nowakowie oraz D. Szyszkowski.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych zawodników! Dziękujemy serdecznie za walkę w barwach Polski na Olimpiadzie i godne reprezentowanie KORONY w dalekiej Brazylii. 

Trzymamy kciuki za przygotowania do następnej Olipiady w Japonii licząc na równie udane starty.

Sukces naszych zawodników nie byłby możliwy bez wsparcia Miasta Szczecin i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz firm: KIA Polmotor, Demant, Fundacja PKO BP,  Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej, Polar i Polanik. Dziękujemy!

W 24. Letnim Igrzysku Olimpijskim Głuchych Polacy zdobyli w sumie aż 42 medali olimpijskich, poprzedni rekord to 28 medali olimpijskich z roku 1961. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła wysokie szóste miejsce.

Dla podsumowania ponownie przestawiamy listę polskich medalistów:

ZŁOTO 🥇:

 1. Julia Chmielewska – pływanie (200 m styl klasyczny)
 2. Klaudia Jarzewicz – pływanie (50 m styl grzbietowy)
 3. Julia Dragan – pływanie (800 m styl dowolny)
 4. Konrad Powroźnik – pływanie (200 m styl motylkowy)
 5. Paweł Arciszewski – kolarstwo górskie MTB
 6. Małgorzata Krawczyk – kolarstwo górskie MTB
 7. Bartosz Brzezicki – lekkoatletyka (skok wzwyż)
 8. Sztafeta męska (Mateusz Borowski, Oskar Gołębiowski, Grzegorz Kotowski, Michał KulpaDaniel Stempurski) – lekkoatletyka (bieg 4×400 m)

SREBRO 🥈:

 1. Małgorzata Krawczyk – kolarstwo szosowe (sprint 1000 m)
 2. Konrad Powroźnik – pływanie (400 m styl dowolny)
 3. Klaudia Jarzewicz – pływanie (100 m styl grzbietowy)
 4. Julia Dragan – pływanie (200 m styl zmienny)
 5. Dominika Bolek – judo (kat. -52 kg)
 6. Julia Chmielewska – pływanie (50 m styl klasyczny)
 7. Sztafeta Kobiet (Julia Dragan, Weronika Nowicka, Klaudia Jarzewicz, Julia Chmielewska) – pływanie (4×100 m styl dowolny)
 8. Paweł Arciszewski – kolarstwo szosowe (jazda indywidualna na czas)
 9. Natalia Brzykcy – judo (kat. +78 kg)
 10. Konrad Powroźnik – pływanie (400 m styl zmienny)
 11. Julia Dragan – pływanie (1500 m styl dowolny)
 12. Konrad Powroźnik – pływanie (100 m styl motylkowy)
 13.  Małgorzata Krawczyk –  kolarstwo szosowe (wspólny start )
 14. Konrad Powroźnik – pływanie (200 m styl zmienny)
 15. Julia Dragan – pływanie (400 m styl zmienny)
 16. Tomasz Rozumczyk – lekkoatletyka (oszczep)
 17. Sztafeta Mężczyzn (Kacper Nowicki, Jakub Kramarczyk, Rafał Wójcik, Kondrat Powroźnik, Juliusz Sawek, Artur Pióro, Igor Stempurski) – pływanie (4×200 m styl dowolny)
 18. Julia Dragan – pływanie (400 m styl dowolny)
 19. Karol Dąbrowski – lekkoatletyka (skok wzwyż)
 20. Oskar Gołębiowski – lekkoatletyka (400 m przez płotki)
 21. Tomasz Gawroński – lekkoatletyka (maraton)
 22. Drużynowo Kobiet  (Wiktoria Aumiller, Agnieszka Boćkowska, Karolina Dampc, Oliwia Gała, Ewa Jacyna, Joanna Kaczmarczyk, Marta Kaczmarczyk, Julia Kopińska, Karolina Kuba, Ewa Liścioch, Lidia Maziarz, Paulina Prusinowska, Volha Siarko, Justyna Siwek, Paulina Suchorowska, Clarissa Toma) – piłka nożna
BRĄZ 🥉:
 1. Julia Dragan – pływanie (200 m styl dowolny)
 2. Drużynowo kobiet (Garbiela Dyszkiewicz, Julia Szmiel, Monika Śmiżewska i Iwona Żyła) – tenis stołowy
 3. Sztafeta mieszana (Julia Dragan, Julia Chmielewska, Konrad Powroźnik, Juliusz Szawka, Weronika Nowicka, Kacper Nowicki i Jakub Kramarczyk) – pływanie (4×100 m styl dowolny)
 4. Sztafeta kobiet (Julia Dragan, Weronika Nowicka, Klaudia Jarzewicz i Julia Chmielewska) – pływanie (4×100 m styl dowolny)
 5. Klaudia Jarzewicz – pływanie (200 m styl grzbietowy)
 6. Julia Chmielewska – pływanie (100 m styl klasyczny)
 7. Oskar Kokoszewski – lekkoatletyka (pchnięcie kulą)
 8. Oskar Gołębiowski – lekkoatletyka (bieg 400 m)
 9. Sztafeta mieszana (Julia Dragan, Konrad Powroźnik, Julia Chmielewska, Juliusz Sawka, Klaudia Jarzewicz, Igor Stempurski, Rafał Wójcik, Weronika Nowicka) – pływanie (4×100 m styl zmienny)
 10. Drużynowo Kobiet (Dominika Bigaj, Marta Byczkowska, Matylda Dobejko, Agata Krygowska, Anna Kuźniewska, Karolina Przybył, Natalia Pyskło, Sara Twardowska, Angelika Wanta) – koszykówka
 11. Damian Szyszkowski – lekkoatletyka (dziesięciobój)
 12. Michał Kulpa – lekkoatletyka (bieg 800 m)

Ogromne brawa i  gratulacje dla Zawodników, a także dla Trenerów i sztabu szkoleniowego.

Pozostałe terminy i wyniki naszych koroniarzy można zobaczyć na innej stronie: Terminy i wyniki imprez naszych koroniarzy — Szczeciński Klub Sportowy Głuchych KORONA (sksg.szczecin.pl)

Skip to content