Relacja pierwszego dnia MŚN w lekkoatletyce

Pierwsze starty rozpoczęły się w poniedziałkowy poranek 23 sierpnia 2021 roku. W eliminacjach na 100 m mężczyzn o godzinie 10:20 na mokrej bieżni tartanowej oraz strugach deszczu wystartowali polscy lekkoatleci tj. Daniel Stempurski, Daniel KowalikBartłomiej Janda. Daniel Stempurski był drugi w 3 serii z czasem 11.30 s z przeciwnym wietrze -1.9 i awansował do półfinału, Bartłomiej Janda w drugiej serii również był drugi i awansował do półfinału z czasem 11.52 s z przeciwnym wietrze -1.2. Najmłodszy 18-sto letni debiutant Daniel Kowalik w eliminacjach awansował do półfinału z czasem 11.64 s (-0.5). We wtorek o godzinie 16:30 w półfinale zobaczymy stawkę o awans do finału. Najlepiej spisał się z sprinter Estonii w luźnym biegu z wynikiem 11.16 s (-1.9).

O godzinie 11:20 w drugiej serii zaczął się bieg na dystansie 1500 m w strugach deszczu – Michał Kulpa, był pierwszy i awansował do jutrzejszego finału z czasem 4:23.89 s. W dniu 24 sierpnia o godzinie 17:50 odbędzie się finał i będzie to bardzo trudna walka o medal.

W ulewnym deszczu rozpoczęła się o godzinie 15.30 ceremonia uroczystego otwarcia 4. Mistrzostw Świata Niesłyszących w Lekkoatletyce w Lublinie. Wśród zaproszonych gości byli Przedstawiciele Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zastępca Prezydenta Miasta Lublina, Wojewoda Urzędu Marszałkowskiego, Prezes Wojciech Stempurski i innych przedstawicieli zarządu PZSN oraz ICSD (International Committee of Sport for the Deaf). Również na otwarciu ceremonii Mistrzostw Świata Niesłyszących wszyscy przyłączyli minutę ciszy zmarłego długoletniego Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Sportu Niesłyszących śp. Stanisława Jańca.

O godzinie 16:20 w półfinałowym biegu na 400 m wystartowali zawodnicy Oskar Gołębiowski, Grzegorz KotowskiMateusz Borowski. Oskar awansował do jutrzejszego finału z dobrym czasem 50.14 s. Grzegorz (51.62 s) odpadł i zajął 12 miejsce, a Mateusz  niedawno na treningu w Krakowie doznał kontuzję mięśnia dwugłowego uda i niestety nie wystartował na koronnym dystansie. Mamy nadzieję Mateuszowi, że wróci do zdrowia w szybkim tempie. Dwóch zawodników Grzegorz i Mateusz będą walczyć o medal w sztafecie 4×400 m mężczyzn, które odbędą się w sobotę 28 sierpnia br.

W finale rzucie oszczepem o godzinie 17:30 wystartował – Tomasz Rozumczyk i zajął wysokie 4 miejsce z bardzo dobrym wynikiem 58.71. Do brązowego medalu zabrakło 28 cm!!! Mistrzem Świata Niesłyszących został Szwed Didryk Thor Theodor z wynikiem 61.95.

W finale skoku wzwyż o godzinie 17:50 wystartowali Bartosz BrzezickiKarol Dąbrowski. 18-sto letni Bartosz zajął wysokie 5 miejsce z wynikiem 1.89, zaś ósme miejsce zajął Karol z wynikiem 1.86. Mistrzem Świata Niesłyszących został Rosjanin Fedorenkov Denis z neutralnym flagiem o nazwie RCDS z wynikiem 2.07.

O godzinie 18:00 w finale wystartowali zawodnicy w biegach długich na 10 km – multimedalista Letnich Igrzysk Głuchych i Mistrzostw Świata Niesłyszących – Rafał Nowak, Tomasz GawrońskiMichał Wojciechowski. Michał zajął 7 miejsce z czasem 32:13.54, Tomasz zajął ósme miejsce z czasem 32:45.63 s, a Rafał  zajął dziewiąte miejsce (32:45.63 s). Mistrzem Świata Niesłyszących został Kenijczyk Cherono Symon Kibai z czasem 29:44.44 s.