Mamy medale dla Korony Szczecin na Mistrzostwach Świata

W dniach 23 – 28 sierpnia 2021 roku odbyły się na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie 4. Mistrzostwa Świata Niesłyszących w Lekkoatletyce z udziałem 550 zawodników i oficjeli z 41 państw.

Polskę reprezentowało 23 zawodników, wśród nich znajdowało się 13 naszych sportowców z Korony. Organizatorem Mistrzostw Świata Niesłyszących był Polski Związek Sportu Niesłyszących i ICSD (International Committee of Sport for the Deaf). Obie organizacje działają w sferze sportu osób głuchych na całym świecie. ICSD powstała w 1924 roku. Do dziś zrzesza ponad 100 krajów i wspiera ok. 5 tysięcy niesłyszących zawodników  z całego świata w różnych dyscyplinach sportu olimpijskiego. Mistrzostwa Świata Niesłyszących w Lekkoatletyce jest etapem kwalifikacji do 24. Letnich Igrzysk Głuchych odbywających się w Brazylii w 2022 roku (1-15 maja), po Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Przypominamy, że Ruch Olimpijski Niesłyszących ma już dłuższą tradycję niż sport paraolimpijczyków (1960 r.). Działa nieprzerwanie już 97 lat. Pierwsze Igrzyska Głuchych przeprowadzono 36 lat wcześniej od pierwszej Paraolimpiady dla niepełnosprawnych sportowców.

Polska zajęła w klasyfikacji medalowej 7 miejsce na 41 państw.

W ostatnim dniu mistrzostw i w pięknej, słonecznej aurze pogodowej naszym sportowcom z Korony Szczecin udało się zdobyć medale: srebrny medal w sztafecie 4×100 m z udziałem zawodników Bartłomieja JandyDaniela Kowalika oraz brązowy medal w sztafecie 4×400 m z udziałem zawodnika Mateusza Borowskiego, jednocześnie pobijając Rekord Polski Niesłyszących.

Pozostałe miejsca zajęli:

 • Damian Szyszkowski – 4 miejsce w Dziesięcioboju – zabrakło 240 pkt do brązowego medalu;
 • Damian Szyszkowski – 5 miejsce w biegu na 400 m ppł.;  
 • Martyna Boguszewicz – 5 miejsce w sztafecie 4×400 m mieszanej (Rekord Polski Niesłyszących) oraz 12 miejsce w biegu na 100 m (najmłodsza zawodniczka w biegu sprinterskim – 16 lat);
 • Natalia Nowaczyk – 5 miejsce w sztafecie 4×100 m;
 • Karolina Jędrzejczyk – 5 miejsce w sztafecie 4×100 m;
 • Bartosz Brzezicki  – 5 miejsce w skoku wzwyż;
 • Marta Maciejewska – 6 miejsce w rzucie oszczepem;
 • Marta Maciejewska – 6 miejsce w pchnięciu kulą;
 • Marta Maciejewska – 7 miejsce w rzucie dyskiem;
 • Rafał Nowak – 8 miejsce w biegu na 3000 m przeszkody;
 • Monika Nowak – 8 miejsce w biegu na 5000 m.

Trenerem wszystkich zawodników jest Trener klubowy SKSG KORONA Szczecin i kadry narodowej Polskiego Związku Sportu Niesłyszących Rafał Śliwka.

Przypominamy, że jeszcze przed nami odbędą się w dniu 26 września 2021 roku Mistrzostwa Świata Niesłyszących w Maratonie w Warszawie, w której będą brać udział również nasi Zawodnicy SKSG Korony Szczecin.

Chcielibyśmy gorąco podziękować firmie KIA Polmotor za pomoc naszym Zawodnikom w bezpiecznym i komfortowym dotarciu do Lublina udostępniając nam samochód marki Kia XCeed, crossovera o sportowym zacięciu, który doskonale pasował do naszej drużyny. Nasi sportowcy byli zachwyceni dynamiczną jazdą po polskich drogach na trasie Szczecin – Lublin – Szczecin. Serdecznie dziękujemy jeszcze raz kibicującej nam firmie KIA Polmotor!

Skip to content