Piłkarskie przygody w Lidze Mistrzów w Stuttgarcie – część I

6. Liga Mistrzów Głuchych w Futsalu wspólnie zorganizowana przez DCL (Deaf Champions League / Liga Mistrzów Głuchych) i Klub Sportowy ze Stuttgartu w dniach 2-6 stycznia 2019 roku w Stuttgarcie jest prestiżową imprezą obejmującą 20 drużyn męskich i 12 drużyn żeńskich z Europy.

Trochę historii

Sekcja piłkarska kobiet w SKSG KORONA powstała w roku 2017 i jeszcze wówczas zajęła II miejsce w Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Halowej Piłce Nożnej Kobiet. Wśród piłkarek SKSG KORONY grała wicemistrzyni olimpijska z Samsun (Turcja) – Justyna Siwek. W lipcu 2018 zarząd DCL wysłał do wszystkich klubów europejskich listę klubów,  które mogą zagrać w Lidze Mistrzów. Wśród nich były dwa kluby polskie – Mazowsze Warszawa – jako zwycięzca 5. edycji Ligii Mistrzów i aktualny wicemistrz Polski KORONA Szczecin. Zarząd wspólnie z piłkarkami zastanawiał się, czy wziąć udział w tym prestiżowym turnieju. Głównym powodem były wysokie koszty wyjazdu i ostre wymogi regulaminowe. Pod koniec sierpnia zdecydowaliśmy się na udział w tym turnieju. W międzyczasie we wrześniu 2018 r. KORONA Szczecin znów zajęła II miejsce w  Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Halowej Piłce Nożnej Kobiet.

Tuż przed losowaniem drużyna Moscow City wycofała się z imprezy, w rezultacie w Lidze pozostało 11 zespołów.  Losowanie Ligi Mistrzów Kobiet odbyło się w dniu 28 października 2018 roku, KORONA trafiła do koszyka grupy B z zespołami: G.T.S.V. ESSEN (Niemcy), I.K. HEPHATA  STOCKHOLM (Szwecja) i ST JOHN`S D.F.C. (Wielka Brytania).

W grudniu odbyły się 5. Mistrzostwa Europy w Futsalu (w Tampere w Finlandii), podczas których nasze Koroniarki Emilia Althoff oraz Justyna Siwek i dwie współpracujące z naszym Klubem Sportowym dziewczyny: Izabela Kuźniak oraz Karolina Wojtkiewicz wraz z Kadrą Narodową Kobiet zdobyły Mistrzostwo Europy. To był niezły początek przygotowań do wyjazdu.

Piłkarki KORONA Szczecin
Justyna Siwek, Karolina Wojtkiewicz, Emilia Althoff i Izabela Kuźniak

Przygotowanie do wyjazdu

Przed wyjazdem do Stuttgartu w dniach 28–30 grudnia 2018 roku odbyło się małe zgrupowanie piłkarek Korony wraz z treningami w akademickiej hali sportowej REJS. Koroniarki ćwiczyły wytrzymałość i zgranie zespołu. Odbyła się sesja zdjęciowa całego zespołu. W skład zespołu weszło 10 piłkarek, trener, asystent trenera, masażysta i delegat. W dniu 31 grudnia 2018 roku cała ekipa wyjechała do Stuttgartu. Nocleg był w apartamencie w starej dzielnicy Bad-Cannstatt. Świętowaliśmy Nowy Rok 2019 na stuttgarckiej ulicy na tle pięknych fajerwerków.

Pierwszy dzień – wtorek

We wtorek rano mieliśmy wolny czas, zwiedzaliśmy miasto i centrum, a po południu pojechaliśmy do Hotelu Europe Kongresshotel, gdzie odbyła się weryfikacja dokumentów przez organizatorów DCL oraz sprawdzanie zgodności listy zgłoszeń naszych Zawodniczek i oficjeli z naszymi paszportami.

Pod wieczór trener Rafał Śliwka i delegat Olgierd Koczorowski udali się ponownie do Hotelu Europe Kongresshotel na odprawę techniczną o godz. 18:00, gdzie omówiono cały harmonogram meczy oraz miejsca zawodów. Odebrali foldery informacyjne turnieju wraz z identyfikatorami. Na sam koniec oficjele wszystkich drużyn żeńskich i męskich pozowali do wspólnego zdjęcia pamiątkowego.

Wieczorem w apartamencie odbyła się narada trenerska z Zawodniczkami celem przygotowania do pierwszego środowego meczu z HEPATA STOCKHOLM.

Drugi dzień – środa

Rano poczuliśmy smak rywalizacji i apetyt Zawodniczek na granie. Pojechaliśmy do hali sportowej – Sports Hall NORD przy Heilbronner Straße 157. Pierwszy mecz zaplanowany był na godz. 13, ale odbył się z półgodzinnym opóźnieniem z powodu przedłużających się wcześniejszych meczy innych drużyn. W tym samym czasie grały drużyny męskie i żeńskie.  O 13.28 Koroniarki zaczęły grać z wicemistrzem 5. edycji Ligi Mistrzów – I.K. HEPATA STOCKHOLM. Mecz był na dobrym poziomie, walka była bardzo ciężka. Mecz z klubem HEPATA STOCKHOLM zakończył się naszym zwycięstwem (3:1). Gole strzeliły: w 10’ Ewa Liścioch, 29′ Emilia Althoff i 38′ Justyna Siwek. Wśród Koroniarek zapanowała radość.

Był czas między meczami na odpoczynek i regenerację, także na oglądanie meczy męskich drużyn. Kolejny mecz odbył się o 16.39 z niemiecką drużyną G.T.S.V ESSEN, walka była bardzo ciężka i na dobrym poziomie piłkarskim. Niestety Koroniarki przegrały ten mecz 1:3  bramkę dla SKSG KORONA strzeliła w 12′ – Izabela Kuźniak. Wieczorem Zawodniczki razem z trenerem omawiały strategie oraz popełnione błędy i przygotowywały się do następnych meczy. Awans do ćwierćfinału uzyskiwały dwie drużyny z każdej grupy – Koroniarki miały spore szanse, zajmowały wówczas 2 miejsce w grupie B. c.d. – [część I], [część II], [część III]
autor i fotografia: Olgierd Koczorowski
Emilia Althoff #11

W naszym debiucie w Lidze Mistrzyń Niesłyszących zajęłyśmy 5. miejsce. Jestem zadowolona, cieszy mnie, że jako drużyna zdołaliśmy zrobić, co w naszej mocy, by ostatniego dnia zagrać dwa mecze i je wygrać. Oczywiście mamy nad czym pracować. Pokażemy to w następnej, mam nadzieję, 7. edycji Ligi Mistrzyń.

Było kilka pięknych momentów w turnieju. Wygrana z vice mistrzem DCL z ubiegłej edycji, wygranie po karnych z drużyną włoską oraz ostatni mecz decydujący o 5 miejscu z hiszpańskim Altatorre. Gdy przegrywałyśmy 1:3 do końca nie zostało dużo czasu. Wzięłyśmy się za odrabianie strat i skończyło się to naszą wygraną 4:3.

Najtrudniejsze momenty były, kiedy się walczyło ze zmęczeniem i koncentracja wtedy była słabła, a trzeba było zachować zimną krew i grać do końca.

Największą radość sprawiało mi to, że razem z drużyną wygrywałyśmy mecze. Cieszyły nas strzelone bramki.

Wyjazd do Stuttgartu SKSG KORONA był możliwy dzięki wsparciom: Gminy Miasto Szczecin, Polskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne w Badenii-Wirtembergii, firmy B. B. Finanzen (Stuttgart), Polski Związek Piłki Nożnej (Warszawa), DGS (Mierzyn), firmy KIA POLMOTOR (Szczecin), firmy JOMA (Poznań) oraz prywatnych darzyńców.

Bardzo dziękujemy!

Skip to content