Uroczystości zaprzysiężenia reprezentacji narodowej 

27 kwietnia 2022 roku w sali konferencyjnej Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się zaprzysiężenie kadry Polski na XXIV Letnie Igrzyska Głuchych, które w tym roku odbędą się w Caxias do Sul. Wielka światowa impreza odbędzie się w dniach  1 – 15 maja 2022 r. Do Brazylii poleci 156. osobowa Reprezentacja Polska Niesłyszących (sportowcy i członkowie sztabów szkoleniowych).

Pierwotnie 24. Letnia Igrzyska Olimpijskie Głuchych w Caxias do Sul  miała odbyć się w grudniu zeszłego roku, jednak ze względu na skutki pandemii COVID-19 została przełożona. W Brazylii będzie można zobaczyć zmagania niepełnosprawnych zawodników z całego świata  w ponad 20 dyscyplinach sportowych. Będą to konkurencje takie jak: lekkoatletyka, badminton, koszykówka, siatkówka plażowa, kolarstwo szosowe i górskie, piłka nożna, golf, piłka ręczna, judo, karate, bieg na orientację, strzelectwo, pływanie, tenis stołowy, tenis ziemny, taekwondo, siatkówka oraz zapasy.

Letnie Igrzyska Głuchych wcześniej znane były jako Światowe Igrzyska dla Głuchych i Międzynarodowe Igrzyska dla Głuchych. Odbywają się one co cztery lata, umożliwiając sportowcom z wadą słuchu rywalizację w wielu dyscyplinach sportowych na poziomie elitarnym.

Wśród powołanych do reprezentowania Polski w tym roku  jest 14 naszych Zawodników SKSG KORONA Szczecin, którzy wraz z trenerem polecą do Brazylii na 24. Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych.

Po zaprzysiężeniu w PKOL 27 kwietnia 2022 roku piłkarki oraz piłkarze nożni wylatują już następnego dnia. Siatkarze wylatują do Brazylii 1 maja, a lekkoatleci 4 maja.

W składzie olimpijskim z naszego Klubu Sportowego zostali zatwierdzeni przez Polski Związek Sportu Niesłyszących:

 1. Mateusz Borowski – lekkoatletyka (400 m, 4×100m, 4×400m)
 2. Bartosz Brzezicki – lekkoatletyka (skok wzwyż)
 3. Maciej Czepulonis – siatkówka Mężczyzn
 4. Bartłomiej Janda – lekkoatletyka (100 m, 4×100 m)
 5. Agata Kosztowny – lekkoatletyka (maraton)
 6. Daniel Kowalik – lekkoatletyka (100 m, 4×100 m)
 7. Ewa Liścioch – piłka nożna Kobiet
 8. Tomasz Mól – piłka nożna Mężczyzn
 9. Monika Nowak – lekkoatletyka (maraton)
 10. Rafał Nowak – lekkoatletyka (3000 m przeszkody, 5000 m, 10 km, maraton)
 11. Rafał Pietrzykowski – siatkówka Mężczyzn
 12. Justyna Siwek – piłka nożna Kobiet
 13. Damian Szyszkowski – lekkoatletyka (dziesięciobój, 400 m ppł., 4×400 m)
 14. Rafał Śliwka – trener Kadry Narodowej Niesłyszących w lekkoatletyce.

Trzymamy kciuki za drużynę Polski i życzymy naszym Sportowcom jak najwięcej medali olimpijskich i sukcesów życiowych.

Na zaprzysiężeniu odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

27 kwietnia 2022 r.

Uczestnicy
uroczystości zaprzysiężenia
reprezentacji narodowej
na XXIV Letnie Igrzyska Głuchych
w Centrum Olimpijskim w Warszawie

Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam uczestników uroczystości zaprzysiężenia reprezentacji narodowej na XXIV Letnie Igrzyska Głuchych. Szczególne pozdrowienia kieruję do zawodniczek i zawodników oraz wszystkich członków polskiej reprezentacji. Cieszę się, że nasz kraj będzie tak licznie reprezentowany w brazylijskim Caxias do Sul. Wiem, że igrzyska miały odbyć się w ubiegłym roku i że zostały przełożone ze względu na pandemię COVID–19. Ufam, że mimo tych okoliczności udało się Państwu zachować wysoką formę i że Państwa start będzie udany.

Sport osób z niepełnosprawnościami to wspaniały przykład tego, jak można pokonywać bariery i osiągać doskonałość mimo przeszkód. To również zachęta do tego, by dostrzegać potencjał i zdolności osób niesłyszących czy dotkniętych inną niepełnosprawnością. Państwa sukcesy pokazują, że warto wytrwale dążyć do celu i realizować swoje marzenia. Życzę Państwu pomyślnego startu w nadchodzących igrzyskach. Mam nadzieję, że sięgną Państwo po nowe olimpijskie laury. Jestem przekonany, że do zdobytych dotąd stu sześćdziesięciu siedmiu medali dodadzą Państwo kolejne. Nie mam też najmniejszych wątpliwości, że będą Państwo godnie reprezentować biało–czerwone barwy.

Wyrażam uznanie Polskiemu Związkowi Sportu Niesłyszących, który koordynuje działania na rzecz sportu osób niesłyszących w Polsce i wyłania reprezentację na igrzyska. W tym roku mija sto lat od czasu powstania przy Instytucie Głuchoniemych pierwszego Koła Sportowego Głuchoniemych, a pierwszy start polskiej reprezentacji w igrzyskach i zdobycie pierwszego medalu datuje się na rok 1924. Są Państwo zatem spadkobiercami długiej i pięknej tradycji, którą podtrzymują Państwo z wielkim zaangażowaniem. Mam w żywej pamięci spotkanie ze sportowcami niesłyszącymi w Pałacu Prezydenckim w październiku ubiegłego roku, kiedy to miałem zaszczyt uhonorować wielu przedstawicieli Państwa środowiska. Raz jeszcze dziękuję Państwu za tak cenny wkład w rozwój polskiego sportu i życzę wielu wspaniałych sukcesów.

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Nasi koroniarze:

Na zdjęciu od lewej stoją: Rafał Śliwka, Mateusz Borowski, Damian Szyszkowski, Bartosz Brzezicki, Justyna Siwek, Agata Kosztowny, Ewa Liścioch, Bartłomiej Janda, Daniel Kowalik, Rafał Pietrzykowski, Maciej Czepulonis. Na zdjęciu nie ma Tomasza Mól (fotografuje), Moniki Nowak, Rafała Nowaka i Sary Twardowskiej.

Portrety koroniarzy:

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Skip to content