Już za 9 dni Igrzyska Olimpijskie Głuchych

Za sobą mamy już Letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Tokio 2020. Teraz przed nami dla nas bardzo ważna dla środowiska głuchych kolejna impreza, są to 24. Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych, które odbędą się w dniach 1-15 maja 2022 roku w mieście Caxias do Sul w Brazylii. Do Brazylii przyjedzie około 4000 sportowców głuchych z 101 państw w 20 dyscyplinach olimpijskich. Będą to m.in. konkurencje takie jak: lekkoatletyka, badminton, koszykówka, siatkówka plażowa, kolarstwo szosowe i górskie, piłka nożna, golf, piłka ręczna, judo, karate, bieg na orientację, strzelectwo, pływanie, tenis stołowy, tenis ziemny, taekwondo, siatkówka oraz zapasy.

W dniu 27 kwietnia 2022 roku odbędzie się przysięga olimpijska w Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie. Polskę będą reprezentować 155 sportowców głuchych i członków sztabów szkoleniowych w dyscyplinach, tj. lekkoatletyka, siatkówka, piłka nożna kobiet, piłka nożna mężczyzn, siatkówka mężczyzn, siatkówka kobiet, koszykówka mężczyzn, koszykówka kobiet, pływanie, tenis stołowy, kolarstwo górskie i szosowe oraz judo.

Wśród nich jest 13 naszych Zawodników i trener z SKSG KORONA Szczecin, którzy są powołani do Kadry Narodowej Niesłyszących. Nasi Zawodnicy są objęci programem przygotowań do 24. Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych. Z naszego klubu sportowego poleci ośmiu naszych lekkoatletów, dwóch siatkarzy, dwie piłkarki i piłkarz oraz nasz Trener będący w sztabie szkoleniowym sekcji lekkiej atletyki.

Po zaprzysiężeniu w PKOL 27 kwietnia 2022 roku piłkarki oraz piłkarze nożni wylatują następnego dnia. Siatkarze wylatują 1 maja, a lekkoatleci 4 maja.

W składzie z naszego Klubu Sportowego znaleźli się i zostali zatwierdzeni przez Polski Związek Sportu Niesłyszących:

 1. Mateusz Borowski – lekkoatletyka (400 m, 4×100m, 4×400m)
 2. Bartosz Brzezicki – lekkoatletyka (skok wzwyż)
 3. Maciej Czepulonis – siatkówka Mężczyzn
 4. Bartłomiej Janda – lekkoatletyka (100 m, 4×100 m)
 5. Agata Kosztowny – lekkoatletyka (maraton)
 6. Daniel Kowalik – lekkoatletyka (100 m, 4×100 m)
 7. Ewa Liścioch – piłka nożna Kobiet
 8. Tomasz Mól – piłka nożna Mężczyzn
 9. Monika Nowak – lekkoatletyka (maraton)
 10. Rafał Nowak – lekkoatletyka (3000 m przeszkody, 5000 m, 10 km, maraton)
 11. Rafał Pietrzykowski – siatkówka Mężczyzn
 12. Justyna Siwek – piłka nożna Kobiet
 13. Damian Szyszkowski – lekkoatletyka (dziesięciobój, 400 m ppł., 4×400 m)
 14. Rafał Śliwka – trener Kadry Narodowej Niesłyszących w lekkoatletyce.

Nasi Zawodnicy oczywiście, że nie tylko reprezentują Polskę na arenie światowej, a także swoje miasto Szczecin na sportowych arenach świata. Nasi Zawodnicy również mają swoje Mistrzostwa Europy, Świata i Igrzyska Olimpijskie Głuchych.

Chcieliśmy informować, że Ruch Olimpijski Niesłyszących liczy już 98 lat. Polski Sport Głuchych również ma wieloletnią tradycję – w roku 2022 minie 100 lat od powstania pierwszego Warszawskiego Klubu Sportowego Głuchych WARS, który jest częścią Polskiego Związku Sportu Niesłyszących.

A dla nas tym bardziej ważne, że w tym roku 2022 będziemy obchodzić 10-lecie działalności Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych KORONA.

Igrzyska Olimpijskie Głuchych - historia

Pierwsze Igrzyska Olimpijskie Głuchych odbyły się w 1924 roku w Paryżu i zawsze co 4 lata są rozgrywane zawody sportowe. Pierwsze Igrzyska Głuchych przeprowadzono 36 lat wcześniej od pierwszej Paraolimpiady dla niepełnosprawnych sportowców. Od 1926 roku Polska jest oficjalnym członkiem Światowej Organizacji Sportu Głuchych ICSD. W 1926 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski obejmuje patronat nad sportem niesłyszących. Igrzyska Olimpijskie Głuchych odbywają się w roku następnym po Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich. Związane jest to z datą Pierwszych Igrzysk Olimpijskich Głuchych. Sportowcy – inwalidzi słuchu, tak jak ich słyszący koledzy, aby wziąć udział w swoich Igrzyskach Olimpijskich muszą uzyskać minimum w swojej konkurencji, które wyznacza ICSD – Światowa Organizacja Sportowa Głuchych i Polski Związek Sportu Niesłyszących z siedzibą w Lublinie, do którego od 2013 roku (od daty założenia  naszego Klubu Sportowego) do dnia dzisiejszego przynależymy. W okresie od 1924-2017 sportowcy niesłyszący w Letnich Igrzyskach Głuchych zdobyli około 200 medali. Za kilka dni odbędą się Igrzyska Głuchych w Brazylii (Caxias do Sul), które będą się odbywać w dniach 1-15 maja 2022 roku (Igrzyska miał się odbyć rok temu w 2021 roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa został przełożony).

Informuję wszystkich, że sportowcy Głusi w całej Polsce mają swoje kluby, które były zrzeszone wcześniej w Polskim Związku Sportu Głuchych, a obecnie przynależą do Polskiego Związku Sportu Niesłyszących w Lublinie.

W Ministerstwie Sportu i Turystyki Zawodnicy głusi są traktowani na takich samych zasadach, jak paraolimpijczycy. Medaliści Igrzysk Olimpijskich Głuchych zgodnie z ustawą o kulturze fizycznej otrzymują emerytury sportowe po 40. roku życia.

Zawodnicy głusi i ich trenerzy za zdobyte medale w Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata, Igrzyskach Olimpijskich Głuchych otrzymują z Ministerstwa Sportu i Turystyki nagrody finansowe i stypendia. 

Dodatkowa informacja

ICSD (International Committee of Sports for the Deaf) – Światowa Organizacja Sportowa Głuchych budynek stalą siedzibą jest w MKOL Lozanna w Szwajcarii. 

Logo zaprojektowane przez grafika Ralph`a Fernandez`a w 2004 roku reprezentuje międzynarodową społeczność niesłyszących sportowców i jest symbolem jedności i ciągłości.

W środku logo znajduje się okrąg, przedstawiający źrenicę oka. Na źrenicę zdecydowano się ze względu na fakt, iż osoby niesłyszące polegają głównie na swoim zmyśle wzroku i często komunikują się właśnie za pomocą oczu. Okrąg tworzący źrenicę jest również częścią innego symbolu – gestu „okay” (kółko zrobione ze złożonych palców kciuka i palca wskazującego) oznaczającego aprobatę, pochwałę i wysoką jakość. Kolorowe „ramiona” tworzące logo to 4- krotnie powielone 3 palce dłoni, składające się na gest i symbolizujące „ciągłość”. Kolory: czerwony, niebieski, żółty i zielony reprezentują natomiast poszczególne Organizacje Sportu Głuchych: azjatycką, europejską, amerykańską i afrykańską.

Więcej informacji i aktualności dotyczących Olimpiady Głuchych znajdziecie na oficjalnej stronie „Deaflympics” pod adresem: Welcome! | ICSD (deaflympics.com)

Skip to content