Polki wicemistrzyniami świata w futsalu!!!

Ta elektryzująca wszystkich kibiców sportowych wiadomość przyszła ze Szwajcarii z miejscowości Winterthur!

Reprezentacja Polski niesłyszących Kobiet w futsalu zdobyła srebrny medal i tytuł Wicemistrzyń świata. W wielkim finale Polki uległy faworyzowanym Brazylijkom 0:4.

Warto podkreślić, że ta wiadomość szczególnie cieszy sympatyków sportu ze Szczecina, ponieważ w kadrze wicemistrzyń świata grają dwie nasze Koroniarki – Emilia Althoff i Justyna Siwek. Trenerem klubowym sekcji piłki nożnej Kobiet jest Rafał Śliwka.

Czwarta edycja Mistrzostw Świata Głuchych w Futsalu odbyła się w szwajcarskim mieście Winterthur w dniach 9-16 listopada 2019 r.  W turnieju udział wzięło 12 zespołów żeńskich i 16 męskich.

Polki przyjechały na Mistrzostwa w roli mocnego kandydata do strefy medalowej, zwłaszcza po nieoczekiwanie zdobytym mistrzostwie Europy w Tampere w Finlandii w 2018 r.

Polki przeszły jak burza przez fazę grupową mistrzostw. Wygrały wszystkie mecze grupowe, między z innymi – z Finkami (11:1), Szwedkami (7:3) oraz Japonkami (6:4) i awansowały do ćwierćfinału. O awans do półfinałów Polki walczyły z wielkim zaangażowaniem i pokonały drużynę z Rosji 3:2. Warto dodać, że mecz trzymał kibiców cały czas w napięciu, ponieważ gol na wagę awansu został strzelony na 9 sekund przed końcem meczu.

W półfinale Polki rozgromiły Holenderki 5:2. I wybuchła szalona radość po awansie do wielkiego finału mistrzostw! W walce o III miejsce Niemki wygrały z Holenderkami 5:4. Polki zostały zatrzymane przez Brazylijki, które bezdyskusyjnie przeważały i zdobyły zasłużone złoto.

Mimo porażki w wielkim finale, to srebro należy do kolejnych sukcesów kobiecej reprezentacji w futsalu, m.in. złoto mistrzostw Europy w futsalu 2018, srebro igrzysk olimpijskich w piłce nożnej Głuchych 2017.

Jeszcze jedna wiadomość ucieszy specjalnie kibiców ze Szczecina – Justyna Siwek miała swój wkład w zwycięstwa, ponieważ zdobyła w turnieju w sumie 4 gole. Specjalne gratulacje za gole dla naszej Zawodniczki!

Podczas, gdy wszyscy emocjonują się medalami kobiet, warto odnotować wynik męskiej reprezentacji w futsalu – Mężczyzny zajęli 13 miejsce. Wynik nie jest taki imponujący, ale zdobyte doświadczenie na arenie międzynarodowej i wielka chęć ogrania się pomoże w przygotowaniu do osiągania lepszych wyników w kolejnych edycjach turniejów. Trzymamy kciuki za Mężczyzn w przyszłości!

Trener kobiecej reprezentacji: Aleksander Opaczewski.

Skład kobiecej reprezentacji: 

Emilia Althoff (KORONA Szczecin), Wiktoria Aumiller (SPARTAN Lublin), Agnieszka Boćkowska (MAZOWSZE Warszawa), Joanna Kaczmarczyk (MAZOWSZE Warszawa), Marta Kaczmarczyk (MAZOWSZE Warszawa), Julia Kopińska (SPARTAN Lublin), Lidia Maziarz (MAZOWSZE Warszawa), Paulina Prusinowska (MAZOWSZE Warszawa), Volha Siarko (MAZOWSZE Warszawa), Justyna Siwek (KORONA Szczecin), Paulina Suchorowska (MAZOWSZE Warszawa).

Trener męskiej reprezentacji: Piotr Ożóg.

Skład męskiej reprezentacji: 

Damian Bieniak (MAZOWSZE Warszawa), Jakub Ferdynus (MAZOWSZE Warszawa), Jakub Guz (SPARTAN Lublin), Sebastian Guz (SPARTAN Lublin), Jan Paczyński (SPARTAN Lublin), Kamil Szymański (Bagry Kraków), Marcin Szymański (MAZOWSZE Warszawa), Karol Wanot (MAZOWSZE Warszawa), Adam Wojewoda (Bagry Kraków), Adam Żurek (ŚWIT Wrocław).

Gratulujemy!

Opinie po turnieju:

Justyna Siwek - Zawodniczka
SKSG KORONA, reprezentacja Polski

Polska jest wicemistrzem świata w futsalu. Pięknie to brzmi i jesteśmy jako drużyna dumne z tego osiągnięcia. W trakcie przygotowań nasza kadra rozegrała kilka spotkań z solidnymi drużynami z extraligi futsalu. Wiedziałyśmy na co nas stać i mimo iż to był dopiero drugi światowy czempionat naszej reprezentacji to śmiało celowałyśmy w medal.  Ulec dopiero w finale z Brazylią to żaden wstyd, ale jak zawsze niedosyt pozostaje. Choć wynik może tego nie odzwierciedla, to rywal był w naszym zasięgu.  Mecz był wyrównany, było sporo składnych akcji, ale tym razem to Brazylijki wykazały się lepsza skutecznością i cieszą się ze złotego medalu.

Emilia Althoff - Zawodniczka
SKSG KORONA, reprezentacja Polski

To były bardzo emocjonujące Mistrzostwa pełne niespodzianek i wyrównanej gry.
Jako aktualny Mistrz Europy pojechaliśmy na MŚ bardzo zmotywowane i zmobilizowane. Każdy mecz to duży wysiłek nie tylko fizyczny ale i psychiczny. W kluczowych momentach pokazaliśmy że umiemy grać do końca. Konsekwentna gra i realizowanie założeń taktycznych otworzyło drogę do finału. W finale przeciwniczki okazały się skuteczniejsze i ostatecznie mamy Vice Mistrzostwo Świata. To Wielki sukces dla Naszej drużyny. Jestem dumna i zaszczycona że mogę reprezentować nasz kraj.

Rafał Śliwka -
Trener klubowy
SKSG KORONA

Jestem bardzo dumny z moich Zawodniczek Korony Emilii Althoff i Justyny Siwek, że w tak trudnym meczu potrafiły odnieść zwycięstwo. Mistrzostwa Świata Niesłyszących w futsalu w Szwajcarii stały na bardzo dobrym poziomie, nie było żadnych problemów, Zawodniczki mogły się skupić na grze. To był niesamowity finał. Niesamowity, bo wszyscy przed meczem uważali, że Brazylia odniesie łatwe zwycięstwo. To jest jednak futsal. Nasze Polki zagrały bardzo dobry mecz, byliśmy blisko, aby unieść w górę ręce po zwycięstwie, ale przegraliśmy. Taki jest sport. Rok temu Polki były Mistrzem Europy, dzisiaj Wicemistrzem Świata Niesłyszących w futsalu 2019!!!

Marek Miśków -
Prezes Zarządu
SKSG KORONA

Wicemistrzostwo Świata w Futsalu to naprawdę bardzo duży sukces reprezentacji Polski na arenie międzynarodowej. Nasze Polki wygrywały wszystkie mecze pod rząd i dopiero trafiły na najlepszych od siebie – na Brazylijki. To wydaje mi się, że Polki wyciągną lekcję pokory i na następne tak prestiżowe turnieje będą już mocniej przygotowane. Tak niski wynik Brazylijczek w finale świadczy o bardzo wysokiej determinacji naszych reprezentantek Polski w walce o finał. To Wicemistrzostwo również jest bardzo cenne i stawia nasze Polki wśród najlepszych futsalistek świata. Cieszę się również, tym, że Kadrę Narodową Polski reprezentowały moje dwie Zawodniczki Justyna i Emilia.

Olgierd Koczorowski - Wiceprezes Zarządu SKSG KORONA

Jestem bardzo dumny z gry naszych zawodniczek, a informacja że Polki są drugą drużyną świata to wielka radość dla miłośników futsalu w środowisku niesłyszących. Wszyscy kibicowali Polkom, które grały z wielką determinacją i na bardzo wysokim poziomie. Szczególne słowa należą się naszym dwóm zawodniczkom, które grają w kadrze narodowej – Emila i Justyna, to duma klubu KORONA. To cenne doświadczenie dla nich i krok w przygotowaniu na kolejne Mistrzostwa Europy i Olimpiady. Jeszcze raz gratuluję Polkom i koroniarkom oraz trenerom.

Skip to content